Meslek Kazandırma ve Gelişim Kursları

Eğer siz de alanınızda uzman olmak veya sıfırdan yeni bir kariyere adım atmak için araştırmalara başladıysanız bu yazı sizin için faydalı olacaktır.

Yazıda; meslek kazandırmaya yönelik özel eğitimlerin, kurs veya kurumların geçerliliğini ve eğitim kurumu seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini paylaşıyoruz. Aynı zamanda mevcut mesleği olan ve alanında uzmanlaşmak isteyen kişilerin de okuması gereken bir yazı olduğunu düşünüyoruz.

Ülkemizde meslek kazandırma kurslarına ihtiyaç duyulmasının en önemli nedeni gençlerin küçük yaşlarda yetenekleri üzerine yönlendirilemiyor olmasıdır. Kişi severek yapabileceği işi kendi özgür iradesiyle keşfettiği anda akademik olarak çok geç kalmış olabiliyor. Bununla birlikte yeterli eğitim almamış, yüksekokul veya üniversite okuma fırsatı olmamış, hayat mücadelesi devam eden, iyi yerlere gelmek, kariyer edinmek isteyen kişiler de meslek kurslarına yönelebiliyor.

Meslek edinme ve kişisel gelişim kurslarını tercih edenler bunlarla sınırlı değil:

Akademik Eğitim ve Mesleki Kurs/Kurumları Kimler Tercih Ediyor

  • Hali hazırda bir mesleğe sahip fakat iş bulamayan insanlar,
  • İşi ve mesleği olup uzun süre terfi alamayan kişiler
  • İşinde veya mesleğinde uzmanlaşmak isteyenler
  • Proje veya fikir sahibi olup yeterli donanımda olmayan kişiler
  • Çalışanlarını denetleme ve yönlendirme aşamasında daha aktif olmak isteyen patronlar. (Bilmediği bir iş için emir buyuramayan veya süreci sağlıklı yönetme konusunda zorluk çeken yöneticiler)
  • Mesleğinde alaylı olup yeteneğini belgelendirmek isteyenler
  • Akademik eğitimini tamamlamamış kişiler
  • Sevebileceği mesleği sonradan keşfetmiş insanlar
  • Zamanın şartlarına göre eğitim alamayıp sonrasında bu ihtiyacı giderebilecek ekonomik özgürlüğe kavuşanlar
  • Vb durumlarda olan ve kişisel gelişimi için aksiyona geçen insanlar

meslek kazandırma, spesifik uzmanlık ve akademik eğitim kurslarını-kurumlarını tercih ediyor.

Mesleki Eğitim Kurumları (Kurslar) Nasıl Fayda Sağlar?

Bu kurumlar vasıtasıyla sıfırdan başlayıp bir meslek sahibi olabileceğiniz gibi; seçtiğiniz eğitim ve eğitim içeriğine göre mevcut alanınızda uzmanlaşmanız da mümkündür. Bu aşamada en hassas konu seçtiğiniz eğitim için doğru kişi olup olmadığınızın muhasebesini yapabiliyor olmanızdır. “Hangi işte daha çok para var?” düşüncesiyle değil; “hangi işi daha iyi yapabilirim?” düşüncesiyle eğitim tercih etmelisiniz. Unutmayın en çok parayı işini en iyi yapan insanlar kazanır. Bu bazen seyyar satıcı da olabilir. Bu düşünce ile eğitim almayı tercih ederseniz: Evet, mesleki eğitim kurumları gerçekten işe yarar. 

Bunu söylerken; amacınız sadece sertifika sahibi olup CV’nizi güçlendirmekse eğer, ne akademik eğitim kurumu ne de diğer kurslar size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Amaç gerçekten öğrenmek olmalıdır. Tercih ettiğiniz eğitim kurumu ne kadar başarılı olursa olsun eğer bilinçli bir öğrenci değilseniz size asla birşey katamazlar.

Akademik-Mesleki eğitim kurumlarında sürekli uygulama ağırlıklı ders işlenmesigenel kültür dersleri ile zamanınızın israf edilmemesi ve odaklanılan alanda projeler geliştiriyor olmak adeta sektörde iş deneyimi edinmek gibidir.

Tercih edebileceğiniz birçok eğitim kurumu (kurs – kurslar) özel olduğu için rekabet kızışıktır. Dolayısıyla bu durum eğitim alacak öğrenciye olumlu şartlar sunmaktadır.

Sizin, sevdiklerinizin, çalışma arkadaşlarınızın ve çalışanlarınızın bilgilenmesini sağlayarak güçlü bir kariyer inşa etmenizi sağlayacak eğitimleri bulmak için hemen tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir