Başarılı İnsanlar Nasıl Sorular Sorarlar?

Zeki ve başarılı insanların temel özelliklerinden biri de çok fazla soru sormalarıdır. Bu tip insanlar her söylenene inanmaz ve konu üzerinde düşünme, sorgulama gereksinimi duyarlar. Elbette insanlar bir konu üzerinde pek çok soru sorabilir. Fakat başarı ve başarısızlık arasındaki en büyük farklardan biri doğru soruları sormaktır. Günümüzde ne yazık ki soru sormak olumsuz bir durum olarak algılanmakta ve bundan nedenle kişiler akıllarına yatmayan konular üzerinde soru sormaktan kaçınmaktadırlar.

“No One Understands You and What to Do About It”kitabının yazarı ve Columbia İşletme Okulu Motivasyon Merkezi’nin müdürü Heidi Grant Halvorson’a göre  “Bir kişinin söylediği bir sözü ya da bir konuyu anlamadığınızı kabul etmek utanç verici olabilir. İnsanlar genellikle soru sorduklarında yetersiz oldukları algısının oluşmasından korkarlar. Aslında bu durum tamamiyle yanlış. Yapılan araştırmalara göre çok soru soran yani meraklı insanlar çevre tarafından oldukça zeki olarak nitelendirilmektedir. ”

Hiçbir sorunun saçma olmayacağını vurgulayan FUNDaMentals: The Corporate Guide to Cultivating Mindshare kitabının yazarı Dian Griesel ise “Size tamamen yabancı gelen bir işi öğrenirken, birinin güvenliği risk altındayken, paranızla yatırım yaparken ya da sağlığınızla ilgili bir sorun bulunuyorsa dilediğinizi sormaktan çekinmeyin !” diye belirtiyor.

Elbette soru sorma şekliniz oldukça önemli bir yere sahip. Bazı sorular yeni buluşların ortaya çıkmasını sağlar ve olumlu dönüşümler konusunda size ilham verirken bazı sorular ise cesaret kırılması, moral bozukluğu, karışıklık gibi olumsuz duygulara neden olur. Bu soru tipleri arasındaki en büyük fark öğrenici mi yargılayıcı mı olduklarıdır. Şüphesiz; öğrenici sorular bizi geliştirip motive olmamızı ve bilgi dağarcığımızın artmasını sağlarken, yargılayıcı sorular olumsuz bir ruh haline sebep olur ve motivasyonunuzu ciddi biçimde düşürür. Bu tür sorular nedeniyle soru sorulmasını istemeyecek hale geliriz. Bu nedenle soru sormadan önce soru sorma tarzımıza oldukça dikkat etmeliyiz. Sorgu Enstitüsü’nün kurucusu ve başkanı Marilee Adams öğrenici ve yargılayıcı sorular arasındaki farkı şu sözlerle belirtmektedir: “Öğrenici sorular yeni fikirlere açık, meraklı ve yaratıcıdırlar. İlerlemeyi ve imkanları artırır; keşiflerin, çözümlerin, yapılmasını sağlarlar. “Hedeflerim nelerdir ?”, “Nelerden sorumluyum ?”, “Müşterilerimiz ne istiyorlar ?” gibi sorular öğrenmeye yönelik olan sorulara örnek olarak verilebilir. Bunun yanında yargılayıcı sorular öğrenici sorularla tamamen zıt özelliklere sahiptir. Kapalı fikirli, dar ve kesin görüşlü, olumsuz merkezlidirler. Çözüm yollarından öte daha çok problemlere odaklıdırlar. “Suçlu kim ?”, “Niçin biz kazanmadık ?” gibi soru tipleri yargılayıcı sorular için örnek oluşturulabilir. Öğrenici sorular seçenekleri geliştirerek ilerlemeyi kolaylaştırırken yargılayıcı sorular bakış açısını sınırlayarak ilerlemeyi engeller. “

Bireyler ve gruplar iki farklı soru sorma tipini kullanma imkanına sahiptir. Fakat öğrenici sorular olmadan sonuçlar oldukça kötü olur.

Soru sormak ayrıca beklentilerin netleşmesinde de oldukça etkilidir, herkesin ortak bir noktada buluşmasını sağlar. İş arkadaşınızı, yöneticisini anladığınızı düşünseniz bile kaçırdığınız noktalar olabilir. Bu aşamada soru sorup olayları netleştirmeniz hayati bir önem taşıyabilir.

Birçok şirket sorunlara çözüm yolu bulmak için “beyin fırtınası seansları” düzenlemektedir. Takımınız bir konu üzerinde 50’den fazla soru üretebilir. İnsanlar bu tür süreçlerde daha fazla soru üretemeyeceğini ve çıkmazda kaldıklarını düşünebilirler. Pes etmeyin ve ilerlemeye devam edin. En iyi sorular elbet ortaya çıkacaktır! Bu soruları bulmanız beyin fırtınası sürecinde, başarıya giden yolda en büyük yardımcınız olacaktır.”

Anlaşılacağı üzere başarıya giden yolda soru sormanın önemi oldukça büyük. Soru soruş tarzınızdan, doğru zamanda sorulan sorulara kadar pek çok faktör bu süreçte etkilidir.

Sizin, sevdiklerinizin, çalışma arkadaşlarınızın ve çalışanlarınızın bilgilenmesini sağlayarak güçlü bir kariyer inşa etmenizi sağlayacak eğitimleri bulmak için hemen tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir