Şikayet Etmek Kolaydır ve Zararlıdır

Siz de pek çok şeyden şikayet ediyorsunuz değil mi? Araştırmalar çoğu insanın bir konuşma sırasında dakikada ortalama bir kez şikayet ettiğini gösteriyor. Şikayet etmek caziptir ve iyi hissettirir, ancak eğlenceli olan birçok şey gibi  şikayet etmek sizin için iyi değildir.

Beyniniz verimliliği sever ve olduğundan daha fazla çalışmak ister. Şikayet gibi bir davranışı tekrarladığınızda, olanlarınız bilgi akışını kolaylaştırmak için birbirlerinden ayrılırlar. Bu, gelecekte bu davranışı tekrar etmeyi çok daha kolaylaştırır o kadar kolay hale gelir ki yaptığınızı bile fark etmeyebilirsiniz.

Bunun için beyninizi suçlayamazsınız. Kim bir nehri geçmeye ihtiyacı olduğunda geçici bir köprü kurmak ister? Kalıcı bir köprü inşa etmek çok daha mantıklıdır. Böylece olanlarınız birbirine yakınlaşır ve aralarındaki bağlantılar daha kalıcı hale gelir. Bilim adamları bu süreci “Birlikte ateşlenen nöronlar, birlikte bağlanırlar” olarak tanımlamayı sever.

Tekrarlanan şikâyet, gelecekteki şikayetleri daha muhtemel hale getirmek için beyniniz tarafından canlandırır. Zamanla, etrafınızda olup bitenlerden bağımsız olarak, olumsuz olmanın pozitif olmaktan daha kolay olduğunu fark edersiniz. Şikâyet, insanların sizi nasıl algıladığını belirleyen davranışınız haline gelir.

Ve işte önemli bilgi: Şikâyet etmek, beyninizin diğer alanlarına da zarar verir. Stanford Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, şikâyetin, problem çözme ve zekice düşünmek için kritik olan beynin bir bölgesi olan hipokampusu küçülttüğünü göstermiştir. Hipokampüsün zarar görmesi korkutucu, özellikle Alzheimer tarafından tahrip edilen birincil beyinalanlarından biri olduğunu düşünüyorsanız.

Şikâyet etmek de sağlığınız için kötü

Şikayet etmenin beyin hasarına yol açtığını söylemek abartı olmasa da, burada da bitmiyor. Şikayet edildiğinde, vücut stres hormonu olan kortizol salgılar. Kortizol, sizi oksijenle, kanla ve enerjiyi derhal hayatta kalmak için gerekli olan sistemlerden başka her şeyden uzağa yönlendiren, dövüş ya da kaç moduna geçirir. Kortizolün bir etkisi, örneğin, kan basıncınızı ve kan şekerinizi yükseltmek ve böylece kendinizi kaçmaya veya savunmaya hazır olmalısınız.

Sadece Sen Değilsin …

İnsan doğası gereği sosyal olduğu için, beynimiz doğal ve bilinçsiz bir şekilde çevremizdekilerin ruh halini taklit eder, özellikle birlikte çok zaman geçirdiğimiz insanları. Bu sürece ayna nöron denir ve empati hissetme yeteneğimizin temeli de budur. Her şeyden şikâyet eden insanlarla vakit geçirirken dikkat etmelisiniz.

Şikâyet için çözüm

Şikayet etmeniz gerektiğini hissettiğinizde yapabileceğiniz iki şey vardır. Birincisi şükran tutumunu geliştirmek. Yani, şikayet etmek istediğinizde, dikkatinizi minnettar olduğunuz bir şeye kaydırın. Neye minnettar olduğunuzu düşünmek için zaman ayırmanız stres hormonu olan kortizolu % 23 azaltır. Clifornia Üniversitesinde yapılan araştırma, günlük olarak minnettarlık tutumu geliştirmek için çalışan kişilerin daha düşük kortizol seviyelerine bağlı olarak ruh halini ve enerjisini iyileştirdiğini ve önemli ölçüde daha az kaygı yaşadıklarını buldu. Olumsuz ya da karamsar düşünceler yaşadığınızda, vites değiştirmek ve olumlu bir şey düşünmek için bunu bir yöntem olarak kullanın.

Zamanla, olumlu bir tutum bir yaşam tarzı haline gelecektir.

Yapabileceğiniz ikinci şey (ve yalnızca gerçekten şikâyet etmeye değer bir şeyiniz olduğunda) çözüme yönelik şikayetlerde bulunmaktır. Bunu amaca yönelik şikâyet olarak düşünün. Çözüm odaklı şikâyet için aşağıdakiler yapılmalıdır:

  • Bir amaç belirle. Şikâyet etmeden önce, aradığınız sonucu öğrenin. Bir amacı tanımlayamıyorsanız, sadece kendi iyiliği için şikâyet etmek istemeniz için iyi bir şans var demektir. Tomurcuklanmaya başlayabileceğiniz bir tür şikâyetiniz var olur artık.
  • Olumlu bir düşünceyle başla. Bir iltifatla şikâyette bulunmak, mantıklı görünebilir, ancak olumlu bir şeyle başlamak, diğer kişinin savunmasını önlemeye yardımcı olur. Örneğin, müşteri hizmetleriyle ilgili şikayette bulunmadan önce, “Çok uzun zamandır müşteriyim ve her zaman hizmetinizden çok memnun kaldım” gibi bir şey söyleyebilirsiniz.
  • Açık ve net ol. Şikâyette bulunduğunuzda 20 yıl önceki her küçük bir sıkıntıyı ortadan kaldırmak için iyi bir zaman değil. Sadece mevcut durumu ele al ve mümkün olduğunca açık ol. “Çalışanınız bana kaba geliyor” demek yerine çalışanın o kaba özelliklerini tarif edin.
  • Olumlu bir son verin. Şikayetinizi sonlandırırsanız, “Bir daha asla burada alışveriş yapmam”, dinleyen kişinin şikâyette bulunmaya istekli olmaması. Bu durumda, şikâyet etmek dışında bir amaç olmadan sadece havalandırıyor veya şikâyet ediyorsunuz. Bunun yerine, amacınızı ve istenen sonucun elde edilebileceği konusundaki umudunuzu belirtin, örneğin, “İş ilişkimizi sağlam tutabilmek için bunu yapmak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir