Başarı ve Başarıyı Etkileyen 7 Faktör

Okuduğumuz okul veya yaptığımız iş ne olursa olsun ilk amacımız başarılı olmaktır. Çünkü bir şeyde başarılı olmak, o şey her ne ise onun sonunu getirebilmek anlamını taşır. Başarılı olduktan sonra bir sonraki amaç; kariyer ya da para kazanmak hangisi olursa olsun başarıyı takip ederek gerçekleşecektir.

Peki başarı bu kadar önemliyse başarılı olmak için ne yapmak gerekir? Bu konuyu başarısız olmanın nedenlerine bakarak ulaşabiliriz. İşte bu noktada başarısızlığın sebeplerine bir bakalım.Bu nedenleri birer birer ortadan kaldırmaya başladıkça başarının da kendini gerçekleştirmeye başladığını gözlemleyebiliriz.

Başarışız olmanın 7 Sebebi

1.YETERSİZ EĞİTİM: Bu engelin üstesinden gelmek çok da zor değildir. Deneyimler göstermiştir ki, en eğitimli kişiler genellikle kendini eğiten kişilerdir. Bir insanı eğitimli yapmak için üniversite derecesinden daha fazlası gerekebilir. Eğitim gören herhangi biri başkalarının hakkını ihlal etmediği sürece istediği her şeyi almasını öğrenen kişidir. Eğitim çok fazla bilgiden değil, etkin ve kararlı bir şekilde uygulanan bilgiden oluşmaktadır. İnsanlar sadece bilgi biriktirmek değil bu bildikleriyle ne yapabileceklerini de öğrenmelidirler.

2.HAYATTA İYİ BELİRLENMİŞ AMAÇ EKSİKLİĞİ: Hedefledikleri kesin bir amacı olmayan kişiler için başarı çok da mümkün değildir. Eğer belirlenen bir amaç yoksa içinde bulunulan eylemin bir anlam taşıması mümkün değildir. Başarıda kişiyi motive eden en önemli unsurlardan biri, kişinin amacının olmasıdır.

3.ERTELEME: Bu, en yaygın başarısızlık nedenlerinden biridir. Erteleme isteği, bütün insanların gölgesinde durup kişinin başarı şansını bozmak için beklemektedir. Çoğumuz hayata başarısız bir şekilde devam ederiz, çünkü önemli bir şey yapmaya başlamak için “doğru zamanı” bekleriz. Beklemeyin; zaman hiçbir zaman “doğru” olmayacaktır. Bulunduğunuz yerden başlayın ve elinizin altında hangi araç varsa onunla çalışın, yol boyunca daha iyi araçlar bulursunuz.

4.ISRAR ETMEME: Çoğumuz başladığımız her şeyde iyi “başlayıcılar” ama kötü “tamamlayıcılarız”. İnsanlar en küçük bir yenilgi işaretinde vazgeçmeye hazırdırlar. Kararlığın yerine konacak başka bir şey yoktur. Kararlılığı parolası haline getiren bir insan “eski dost başarısızlığın” sonunda yorulup uzaklaştığını görür. Başarısızlık kararlılıkla başa çıkamaz.

5.DİSİPLİN YETERSİZLİĞİ: Disiplin kendi kendini kontrolle gelir. Bu da demektir ki, insan bütün olumsuz özelliklerini kontrol etmelidir. Şartları kontrol etmeden önce kendinizi kontrol etmelisiniz. Kendinize hâkim olmak, şimdiye kadar uğraştığınız en zor iş olacak. Eğer kendinizi tutamazsanız, nefsiniz sizi ele geçirir. Aynanın karşısına geçerek en iyi arkadaşınızı ve en kötü düşmanınızı aynı anda görebilirsiniz.

6.ETRAF NE DER KAYGISI: Bir yol için adım attığınızda ya bu yolun sonunda başarılı olamazsam korkusunu içinde taşıyanlar,çevreden gelecek başaramadı, olmadı gibi tepkilerden çekinirler. Oysa etraftakilerin ne söylediği değil, sizin başarmak için ne kadar ısrarcı olduğunuz önemlidir.

7. SERMAYE YETERSİZLİĞİ: Bu, işe yeni başlarken hatalarını örtüp iyi bir şöhret kazanana dek kendilerini taşıyacak yeterli sermayeye sahip olmayanlar için yaygın başarısızlık nedenidir.

Görüldüğü üzere başarısızlık pek çok nedene bağlı bir olgudur. Bu nedenlerin ortadan kaldırılması ise başarıyı getirir.

Sizin, sevdiklerinizin, çalışma arkadaşlarınızın ve çalışanlarınızın bilgilenmesini sağlayarak güçlü bir kariyer inşa etmenizi sağlayacak eğitimleri bulmak için hemen tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir