Özgüveni Geliştirmenin 5 Yolu

Kuşkusuz kişisel başarının kendini gerçekleştirmesi için en önemli basamak özgüven duygusunun kazanılmış olmasıdır. Peki özgüven nedir? Kişinin kendine karşı olan güven duygusu “özgüven” olarak tanımlanır.

Özgüven zamanla yitirilmiş ya da kazanımında sıkıntılar yaşanmış olabilir. Kaybedilen ya da henüz kazanılmamış özgüven için neler yapabileceğimize değinelim.

1.

Öncelikle daha önce yaşadığınız bütün olumsuz tecrübeleri unutun. Farkında olmadan hafızanızda yer eden kişisel başarısızlıklarınız şu anda yaşadıklarınızın ya da gelecekte yaşayacak olduklarınızı olumsuz etkilemesin. Durup dururken güveniniz yitirmeniz, başarısızlık duygusunu yasamanız bundan olabilir. O yüzden ilk adim olarak geçmişteki bütün kötü deneyimleri yok edin, unutun.

2

Yarım bıraktığınız işleri bir düşünün. Ne kadarının ertelemelerinizin kurbanı olduğuna bir bakın. Ertelemeye son verin. Bir şeyi ertelemeniz ya da  yarim bırakmanız, basarılı olamama korkusuna dayanıyor olabilir. “Şu an” yapacağınız ne varsa “hemen simdi”

Sarsılan özgüveninizi geri kazanmak için geçmişte yarım bıraktıklarınızın bir listesini yapın ve onları tatamlamaya başlayın. Bu özgüven kazanımınıza iyi gelecektir.

3.

Kesin olarak ne istediğinizi ve hedefinizi düşünün. Neyi, ne kadar, nerede ve nasıl elde etmek istiyorsunuz? Bunu düşünüp, çok istediğiniz herneyse ona odaklanın. Adrenalinizin arttığını, istediğiniz şeye kavuşmayı “düşünmenin” sizi pozitif bir ruh haline soktuğunu göreceksiniz. Motivasyon ile gelen özgüveni hedefinize giden yolda farkedeceksiniz.

4.

Çevrenizi hiç gözlemlediniz mi? Çevrenizde basarılı olmayı başarmış ve mutlu olan insanlar genellikle “çözüm”e odaklıdır. Bu insanlar yüzde 20 problemlere, yüzde 80 çözümlere odaklanır. Bazı konular aslında düşündüğünüz kadar problemlerle yüklü değildir. Siz ona sorun olarak görüp sorunlara odaklandıkça  o büyüyor, büyüyor ve çözülmez bir hale geliyor. Böyle konularda çıkmaza girdiğinizde kendinize örnek bulun. Yari sorunu çözmüş bir insan örneği. O, nasıl çözdü? Tamamen bu yönteme odaklayın kendinizi. Dışardan bakmayı başararak meselenizi çözüme kavuşturmanız kolaylasacaktır.

5.

Hayatınızdaki “Evet” ve “hayır”lara dikkat. Kimse size istemediğiniz bir şeyi yaptıramaz. Bazı insanlara da hayır demeyi öğrenmeniz gerekiyor. Hoşlanmadığınız bir mekana sizi götürmek isteyen arkadaşınıza karsı rahatlıkla hayır kelimesini kullanın. Birlikte keyif alacağınız mekanları seçecek arkadasınız mutlaka vardır. Sizi rahatsız eden, olumsuz ruh halinizi çoğaltan insanlarla ilişkinizi de gözden geçirin. Sizi üzen bir insanla yola devam etmek sizden sürekli eksiltecektir.

Sizin, sevdiklerinizin, çalışma arkadaşlarınızın ve çalışanlarınızın bilgilenmesini sağlayarak güçlü bir kariyer inşa etmenizi sağlayacak eğitimleri bulmak için hemen tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir