İş Arayanlar İçin Tavsiyeler

Okullarınızı bitirdiniz ya da bitireceksiniz. Sonrasında sıra iş bulmaya gelecek. Artık her ay düzenli olarak hesabınıza yatan bir para olmayacak. Kendi gelirinizi kendiniz kazanacaksınız. Ve artık tek derdiniz sınavlar olmaktan çıkacak. Peki bu döneme nasıl hazırlık yapılabilir?

Bir CV’niz Olmalı

İş başvurusunda bulunacağınız firmalar çok büyük ihtimalle sizden CV isteyeceklerdir. Bu nedenle henüz okulu bitirmeden önce bir taslak CV’ nizin olması önemlidir. Durumunuzda değişiklik oldukça yapmanız gereken tek şey CV’ nizi düzenlemektir. CV’ niz kesinlikle baştan savma olmamalı, belirli bir düzende yazılmış olmalıdır. Sadece görünüm olarak bile ön plana çıkabilmelidir.

Okulda Yapılan Stajı Önemseyin

Staj dönemi genelde öğrenciler için sıkıcı buldukları ve yaz tatillerini ya da vakitlerini çalan bir dönem olarak görülür. Bu kanı son derece yanlıştır. Henüz stajını yapmamış olan öğrencilere aktarabileceğim en önemli mesaj stajın iş hayatına giden bir köprü olabileceğidir. İyi bir işyerinde geçirilen nitelikli bir staj, bulunmaz bir fırsattır. Staj döneminde kendini gösterebilen bir birey diğerlerine nazaran 1-0 öne geçmiş denilebilir. Yapacağınız nitelikli staj dönemi CV’ nizi oldukça değerli hale getirebilir. Eğer stajın ne kadar önemli olduğu anlaşılabilseydi, eminim ki bir çok öğrenci okul hayatının daha fazla kısmını stajda geçirmek isterdi.

Sabırlı Olmak

İş bulmak zaman alabilir. Başta bunun bilincinde olunmalı ve bu konuda aileden mutlaka destek alınmalıdır. İş arama döneminde çeşitli fırsatlar yakalayabilirsiniz. Bu fırsatları düşük ücret yüzünden değerlendirmemek pek akıllıca olmayabilir. Düşük ücretle dahi olsa bir süre iş aradığınız alanda kazanacağınız bir yıllık tecrübe bile sizin için bir sıçrama tahtası görevi görebilir. Çünkü iş arayanların en çok karşılaştığı durumlardan biri iş tecrübelerinin olmaması ve eleman arayanların ise genelde tecrübeli personel arayışında olmasıdır.

Yabancı Bir Dili Öğrenin

Türkiye’ de yabancı dil öğrenimi ile ilgili en bilindik unsur, görülen onca derse rağmen bir yabancı ile karşılıklı konuşabilecek düzeyde yabancı dil bilememektir. Okulda sadece dersten geçelim mantığı ile yaklaştığınız yabancı dil, iş başvurularında önemli köşe başlarından birini tutar. Örneğin Fransızca konuşabilmeniz durumunda ünlü bir markanın fabrikasında işe alınacaklar listesinde ilk sıraya yerleşebileceğinizi anlarsınız. Bu nedenle vaktinizin bir kısmını düzenli olarak yabancı dil öğrenimine ayırmanız gerektiğini hatırdan çıkarmayın.

Gündemi Takip Etmek

İnsan ne iş yaparsa yapsın mutlaka okumalı. Özellikle sektörünüzle ilgili süreli yayınları takip etmelisiniz. Davet edildiğiniz sosyal organizasyonları kaçırmamalısınız. Bu saydığım tüm unsurlar size farklı fırsat kapıları aralayabilir.  Gönüllülük esası ile çalışılan faaliyetlere katılabilirsiniz. Bu size hem yeni insanlarla tanışma hem de kendinizi tanıtma imkanı sağlayacaktır.

Sizin, sevdiklerinizin, çalışma arkadaşlarınızın ve çalışanlarınızın bilgilenmesini sağlayarak güçlü bir kariyer inşa etmenizi sağlayacak eğitimleri bulmak için hemen tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir