Motive Olamamamızın 5 Sebebi

Motivasyon, hedeflere giden yolda pozitif bir güçtür. İnsanlar bu şekilde neyi neden tamamlamak istediklerini, tamamlandığında nelere ulaşabileceklerini öngörebilirler. Bunu yapmak istiyorum çünkü o zaman hayat bana bunları sunacak gibi. Eğer başarmak için güçlü bir neden varsa genellikle motivasyon da onunla birlikte gelir. Peki, ne oluyor da en ummadığımız anda motivasyondan muzdarip duruma geliyoruz? Bunları beş başlık ile daha kolay görebileceğiz!

1)Diğerleri Benim Başarı Dediğime Ne Diyecek?

Başarıya giden yolda karşımıza çıkabilecek dev bir sorun da kıskançlıktır. Bazen bir şeyi başarana dek ya da başarmak isteyene dek yanındaki insanları gerçekten çok farklı tanımış olabiliyorsun. Yanında olduğunu sandığın insanlar seni kıskançlık ile istediğin şeyi yapmamaya itebilir. Bir diğer arkadaş mağdurluğu ise yine kıskançlıktan doğan gerginliklerdir. Başarıyı isteyen kişi arkadaş kaybetme korkusu ile motivasyonunu kaybedebilir.

2)Korku

Eğilimli olunan konu üzerine, senden başka kimseden ilgi görmeyecekmiş muamelesi yapmak elbette ki çoğu insanın motivasyonunu azaltıyor. “Ya projem beğenilmezse? Yok ya saçmaydı zaten.” Kulağımız bu cümlelere çok alışık. Aslında görüldüğü üzere başkalarının düşüncelerini biz kuruyor, biz kendimizi vazgeçiriyoruz. Korku, aslında bizim kendimize hapsettiğimiz sahte düşüncelerdir.

3)Başarıyı Hak Etmiyormuş Gibi Hissetme

Bazı insanlar güzel bir işi yapmanın getireceği güzelliklerin kendisi için fazla olduğunu hisseder. ”Eğer bu biterse, ben bunu hak etmiyor olacağım. “Ben zaten bitiremem böyle iyi bir işi!” Bu kendimizi kabullenmek mi yoksa kendimizi indirgediğimiz halimize verilmiş bir ceza mı? Bir sonraki seviyeye layık hissetmeme olarak kodlayabileceğimiz bu söz tamamen bir yanılgıdır, böyle bir ölçüt yoktur.

4)Yardım Almaktan Çekinmek

Her insan bir görevi tamamlamak için belli bir noktada yardıma ihtiyaç duyabilir. Bu şekilde gelen gururla birlikte rekabeti arttırmayı amaçlarken, motivasyon kaybedilir. Oysa ki yardım almak sanıldığı gibi gurur incitici ya da küçük düşürücü bir şey değildir.

5)Görevleri Tamamlamama Alışkanlığı

Bir kişi eğer görevlerini tamamlamamayı alışkanlık haline getirdiyse asla motive olamayacaktır. Bu devamlı bir döngü haline gelir. Merdivenin bir sonraki basamağına ulaşamayacak, motivasyonunu kaybedecektir. Bu sebeple bir yerden başlanacaksa bu madde başlangıcın önemli bir basamağıdır. Başlanan işi bitirme alışkanlığa dönüştürülmelidir.

 

Sizin, sevdiklerinizin, çalışma arkadaşlarınızın ve çalışanlarınızın bilgilenmesini sağlayarak güçlü bir kariyer inşa etmenizi sağlayacak eğitimleri bulmak için hemen tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir