Etkili İnsanların 7 Özelliği

Etkin olmak ile etkili olmak, çoğu kimsenin ayrımını bilmediği kavramlardır. Etkin olmak az kaynak harcayarak sonuç almaktır. Mesela az zamanda çok iş yapmak etkin olmak demektir. Etkili olmak ise, insanın hedeflediği sonucu almasıdır. Mesela diyet yapıp kilo verebilmek, spor yapıp iyi bir vücuda sahip olmak, şirket yönetirken isabetli karar alıp, bunu hayata geçirip, hedefe ulaşmaktır. Etkili olmak sonuç almak demektir.

 Hiç yapılmaması gereken bir işi çok etkin bir şekilde yapmak, herhalde insanın düşeceği en acınası durumlardan biridir. Ama maalesef birçok şirket aylarını hatta yıllarını hiç yapılmaması gereken işleri mükemmel yapmak için uğraşarak geçiriyor.

1. Ne Yapılması Gerektiğini Sorgularlar

Her insanın her gün yapması gereken birçok iş vardır. Bunların hangilerinin önemli hangilerinin öncelikli olduğunu ayırmak ve nelerin yapılacağına karar verip bunları hayata geçirmek, etkili olmanın birinci koşuludur. Acil olanla önemli olanı ayırmak, etkili olmak için şarttır. Eğer bir insan günlerini sürekli olarak acil olanı yapmakla geçirirse yani hep bir telaş içinde olursa esas yapılması gereken önemli işleri yapmaya zaman bulamaz.  Zamanı doğru kullanmasını bilmeyen insanın etkili olması mümkün değildir. Bu nedenle etkili olmak için önce zaman yönetmesini bilmek ve önemli olan işleri yapacak zaman yaratmak gerekir. 

2. “Doğru Olan Nedir?” Sorusunu Sorarlar

Etkili insanlar, bir şirkette müşterinin mi patronun mu yoksa çalışanın mı lehine karar alınması gerektiğini düşünmek yerine, söz konusu şirket için doğru olan nedir diye sorup, buna göre karar alırlar. “Doğru olan nedir?” sorusunu sorup buna göre davranmak, etkili insanların içinde bulunduğu her ortamda uydukları bir ilkedir. Bu ilke, onlara her durumda pusula işlevi görür.

3. Bir Eylem Planı Geliştirirler

Etkili insanlar kararlarını eyleme dönüştürürler, hayata geçirirler. Çünkü eyleme dönüşmeyen kararın değeri yoktur. Etkili insanlar aynı zamanda yaptıkları her planın hayatın getirdiklerine göre değişmesi gerektiğini de bilirler. Bu nedenle planlarını belirli aralıklarla gözden geçirerek gerekli değişiklikleri yaparlar.

4. Aldıkları Kararların Sorumluluğunu Üstlenirler

Aldıkları kararları uygulamak için gerekli kaynaklara (zaman, bilgi, para…) sahip olup olmadıklarının bilincindedirler. Sadece kendileri için değil, birlikte çalıştıkları, iş yaptırdıkları insanların da söz konusu işi yapacak zamanları, bilgileri, fiziki, parasal kaynakları ya da istekleri olup olmadığını tartarlar ve işleri buna dikkat ederek dağıtırlar.  Ayrıca aldıkları her karardan kimlerin nasıl etkileneceğini düşünür ve bu insanları aldıkları kararlardan haberdar ederler.

Mesela birçok işyerinde üst düzey yöneticiler, bir ürünü üretimden kaldırma kararı alırlar ama bu karardan satın alma bölümünü haberdar etmeyi unuturlar. Satın alma bölümü de bir daha hiç üretilmeyecek bu ürün için ambalaj malzemesi satın almaya devam eder. Buna benzer durumlar hem işyerlerinde hem insanların özel hayatlarında sanıldığından daha yaygındır.

5. İletişim Sorumluluğunu Üstlenirler

Etkili insanlar aldıkları kararların iletişimini yapma sorumluluğunu üstlenirler. Planlarını açıklar, kendilerine bağlı olanların, kendileriyle birlikte çalışanların ve kendi üstlerinin yorumlarını dinlerler ve gerekirse planlarında değişiklik yaparak uygulamaya geçerler. Gerekli iletişimi yapılmayan hiçbir kararın başarılı olması mümkün değildir.

6. Ben Diliyle Değil, Biz Diliyle Konuşurlar

Etkili insanların ortak özelliği, kendileriyle birlikte çalışanlara verdikleri değerdir. İnsanları anlar, onların ihtiyaçlarını dikkate alırlar. Kendilerini değil, birlikte çalıştıkları insanları yüceltirler. Bu nedenle “ben” diliyle değil, “biz” diliyle konuşurlar.

7. Kendi Güçlü ve Zayıf Yönlerini Bilirler

Etkili insanların yüksek farkındalıkları vardır. Kendi eksikliklerini bilirler ve bunları tamamlayacak doğru insanlarla iş birliği yaparlar. Hedefledikleri sonuçları almak için birden fazla insanın güçlü taraflarının bir araya gelmesini ve doğru işlerin ancak bu anlayışla yapılabileceğini bilirler.

Sizin, sevdiklerinizin, çalışma arkadaşlarınızın ve çalışanlarınızın bilgilenmesini sağlayarak güçlü bir kariyer inşa etmenizi sağlayacak eğitimleri bulmak için hemen tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir